Petr Nox Novák

photo & videomaker


Hi there, I am Petr and I shoot and film.
I can barely tell which of those I started with but I love both the same way.

I am happiest when there are bunch of people dancing in the rhythm of boogie woogie or rock'n'roll on weddings or wherever else.

Once I want to buy a Mustang Shelby 1967 (regardless of color) which I'll drive  to weddings. But they say that I'll grow up… I shoot digital as well as analog and then I just print it all. I like mountains, cooking and cafés with jukebox. 

I travel with my camera across Czechia, Europe, Asia and America... I also have a collection of Olympus film cameras and shoes Botas66. I love to experiment with analog and VHS.

I was born in Znojmo in 1991 and just in 2016 I traveled around 10 305 miles just for weddings!

The wedding information

I accept bookings for 2018 & 2019, everything is up and running. If you are interested in photos or video, let me know your idea and we can meet and figure everything out.
I hope your wedding preparations go like clockwork #ouyeah!

Dates available for 2017:

autumn & winter weddings ❤

I'm available worldwide for 2018 & 2019, feel free to contact me.

For weddings and portraits tariffs or more information please do not hesitate and message me - you will get my answer the same day.

With whom I co-operate?

I am a member of an agency called PerkyPugWeddings.com, where we can manage everything there is around a wedding and also give you some good advice. Most frequently I collaborate with photographers Opuntiaphoto.com, MalinaPhoto.cz, make-up and hair stylist MartinaStyling.cz, Mykolenko.com, florists TAMASVIGH and Kvítí z lesa. In the evenings I usually shoot theater performances or gigs.

česky:

Petr Nox Novák
fotograf & kameraman


Ahoj, jsem Petr a fotím a točím. Vlastně už nevím, co bylo dřív – miluju ale oboje.

Nejšťastnější jsem, když se na svatbách i jinde trochu zatrsá a hraje boogie woogie nebo rock'n'roll. Fotím na digitál i film, všechno tisknu a mám rád Jeseníky, vaření a kavárny s jukeboxem. Jednou si chci koupit Mustang Shelby 1967 (v barvě jaká zrovna bude) a jezdit s ním na svatby. Lidi říkaj, že z toho vyrostu...

Točím v Česku, Evropě a už jsem byl natáčet třeba i na Bali v Indonésii. Mám sbírku foťáků Olympus, Botas66 a miluju experimenty s analogem a VHS.

Narodil jsem se ve Znojmě v roce 1991 a za svatbama jsem v roce 2016 nacestoval 16 584 kilometrů.

Svatební informace

Přijímám rezervace na 2018 a 2019, vše je v plném proudu ♥ Jestli máte zájem o fotky nebo video, napište mi co nejdřív s vaší představou, sejdeme se, domluvíme se. Miluju pohodu a přeju vám, ať vaše přípravy probíhají jako po másle!

Pro svatební a portrétní ceníky a víc informací stačí, když mi napíšete – odpovím obratem.

Volné termíny 2017:

listopad a zima ❤

Aktuálně přijímám rezervace na 2018 & 2019.

S kým spolupracuji:

Jsem členem agentury PerkyPugWeddings.com, kde zvládáme všechno kolem svatby a dovedeme vám vždycky dobře poradit a nejčastěji spolupracuju s fotografy Opuntiaphoto.cz, MalinaPhoto.cz, vizážistkami MartinaStyling.czMykolenko.com a floristy TAMASVIGH a Kvítí z lesa. Po večerech fotím v divadlech a na koncertech.

Stačí napsat:

petrnoxnovak@gmail.com
+420 739 700 421

Synkova 20, Brno 62800 
IČO: 04789679 
zapsán na MÚ Brno


Using Format