Jak zorganizovat svatbu v New Yorku + tipy na místa, která musíte vidět

DSC_8475.jpg

Svatba v USA: jak na to

Mohl bych tady rozepisovat všechny náležitosti a dokumenty, co jsou k tomu potřeba, kdy a kde je vyřizovat, ale vezmu to od lesa. Nejsem agentura, co to tam zařizuje a když se koukám na to, co všechno je potřeba vyřídit, svatbu by mi to osobně akorát pokazilo.

Když jsem byl v USA já, snoubenci byli skvěle připravení, měli všechny dokumenty, znali místní poměry (byla to jejich čtvrtá návštěva států) a všude byli včas.

Přes to všechno:

  • čekali na obřad přes 2 hodiny – v zástupu dalších 10 nevěst a ženichů, ale i dalších asi 50 lidí, co si přišli na radnici vyřídit svoje dokumenty

  • chyběl jeden papír (nikdy nebudete chytřejší než úředníci), a tak se musel znovu vyplnit a šup znova do fronty

  • přišlo se na to, že i když sňatek v USA proběhl legálně a je platný, pro legalizaci v ČR je potřeba další dokument – který je potřeba vyřídit na radnici v New Yorku další den mezi 7 a 9 ráno (v den odletu)

Byl jsem u toho a můžu vám říct jednu věc: vemte se radši v Česku. Neříkám, že to bylo špatně, to vůbec ne (pauzy jsme si zkrátili street food obědem), jen to trochu drhlo.

Vemte se třeba i tajně, se svědky a v Americe si pak udělejte obřad jak jste si ho vysnili a pozvěte lidi, co máte rádi. Tenhle trend se objevuje i v Česku a jen v 2018 jsem měl 3 svatby, co jim úředníci nechtěli vytáhnout paty z úřadu ani do lesa, ani ke stodole. Obřad se tím pádem udělal na matrice, dva svědci a čtyři podpisy a bylo hotovo.

Ten pravý obřad pak zmákli kamarádi s medailí na krku a proslovem od srdíčka – na horách na vyhlídce, v lese na paloučku... Bylo to osobnější, vtipnější a všichni se bavili. Neříkám, že je to pro všechny, ale ta možnost tady je a zdá se mi super. Určitě to berte jen jako můj osobní názor, jak bych to třeba organizoval já.

Další varianta je malá svatba s rodinou a velká párty s kamarády, ale to na jiný článek.

Kdo by chtěl vědět jak na to a nevadí mu úředníci
Kdo by se chtěl podívat, návod na svatbu v USA najde na Ministerstvu zahraničí. V odkazu jde konkrétně o New York, ale další města v USA najdete snadno.

Celá moje americká svatba
Všechny fotky ze svatby Káti a Filipa najdete tady.

Teď už slíbená místa, co nesmíte minout:

Brooklyn

Tady začínal můj výsadek v Americe a musím říct, že dost věcí jsem si uvědomil až zpětně. Ten počet filmů, co se tu natočilo, restaurace, domky, super podniky…

Mimo to má Brooklyn svůj Brooklyn Bridge, nadzemku jak z GTA a nejlepší výhled na Manhattan.

Shake Shack burgery v Madison Square Parku

Jste v Madison Square Parku a přímo pod Flatiron Building si dáváte ten nejlepší burger na světě (pravděpodobně). Když s sebou máte celou partu, nahlásíte objednávku a s pagerem počkáte u stolu. Přiberete ten den 10 kilo, ale proboha – stojí to za to!

Times Square, B&H photo video, Five Guys Burgers

Asi by mě mrzelo, kdybych sem nezašel, tak jsem tudy prošel po cestě do svatostánku všech foťáků a kamer B&H Photo Video. Ve stejném bloku je i Empire State Building, ale na ni se stejně kouká líp z Rockefellera.

B&H photo video si dejte, i když nejste fanoušek foťáků. Ten systém krabic, ve kterých vám nad hlavou jezdí to, co jste si zrovna vybrali, je neuvěřitelnej. Starbucks v severním rohu Times Square má hrnečky s motivy NYC a Times Square a to se mi líbilo. Ve stejné ulici jsem taky omylem narazil na Five Gyus Burgers – a po Shake Shack instantě přibral 5 kilo, ale hádejte – zase to za to stálo.

Rockefeller Center

Úplně jsem nepochopil, jestli Rockefeller není náhodou další město v New Yorku. Je to propojení metra, několika obchodních center, mrakodrapu a v zimě tu mají i kluziště (když byl Kevin sám doma v New Yorku, tady se na konci u vánočního stromku potkal s jeho mámou). Je odtud i hodně slavná fotka dělníků na nosníku z ocele při stavbě mrakodrapu a je tady asi nejlepší výhled na Manhattan s Empire State Building, co existuje.

Coney Island

Na jih od Brooklynu leží Coney Island, ráj pro milovníky přetížení a všemožných houpaček (doporučuju na ně jít ještě před jídlem) .Najdete tady “Big Momma” Coney Islandu: horskou dráhu Cyclone (je hned u vstupu a je z roku 1927) a pak všechny ty atrakce z úvodní znělky seriálu Krok za krokem (s různou mírou děsivosti a přetížení). Mají tady taky Nathan’s Famous Hot Dog, co tu prý otevřel v roce 1916 – miluju tradice. Když jsme tu byli, probíhala tu navíc karaoke soutěž a hrály tu super kapely.

Výlet do Washingtonu

Jestli máte na NYC víc než pár dní, zkuste výlet do Washingonu. Rozhodně doporučuju Hop-On Hop Off tours, jezdí po ideální trase, můžete kdykoliv vystoupit a nastoupit a po cestě máte ke všemu komentář do sluchátek. Lístky koupíte jednoduše na stánku po vystoupení z vlaku. Stihnete takhle Lincolnův památník, Bílý dům, Capitol, US Botanic Garden a třeba National Air and Space Museum (mají tu věci z Apollo 11). Na jednodenní výlet ideální.

A to je konec!

Doufám, že se vám článek líbil. A kdybyste chtěli na cestu přibalit fotografa (nebo kameramana), rád pojedu s váma, ať už to bude kamkoliv. Stačí, když mi napíšete.

čtěte víc: