Kdy uspořádat svatbu od ledna do prosince?

Kdy je nejlepší uspořádat svatbu? Jaro, léto, podzim, zima… možností a tudíž měsíců je 12 a my se na ně teď podíváme. Počasí si člověk sice nezařídí (leda že má šikovného svědka), ale špatně není ani mlha, ani zima, ani déšť (to prší štěstí a stejně nikdy neprší moc dlouho). Všechno vypadá skvěle a na všechno se dá připravit.

Vždycky berte do úvahy předpověď. Bude záležet taky na tom, jestli svatbu plánujete na horách (počasí se tam často mění), nebo na jižní Moravě (tam zas třeba od června do září nezaprší). Tak jako tak, skvělá svatba se dá udělat ve všech měsících od ledna do prosince.

Užitečné odkazy:

Leden

„V lednu mráz, těší nás.“ Jako první měsíc v roce má leden myslím zvláštní kouzlo. Je to začátek něčeho nového, všichni mají ještě na mysli Vánoce a Nový rok… ta atmosféra je prostě jiná. Na horách většinou sněží – nezapomeňte si přibalit řetězy do auta, rukavice, čepice, sněhule, svetr s chlupama a všechno, co vás zahřeje a k tomu vyberte pořádnou chalupu s krbem.

Ve městě je to o něco pohodlnější, vždycky se dá skočit někam do kavárny. Ilustrační fotky jsem dal právě z města, ze zimní svatby Hanky a Toma v Brně (fotky z jsou z kavárny Tungsram, mojí oblíbené).

Únor

Únor, to je kouzlo! Stejně jako v lednu nebo březnu můžete mít kousek za městem hromadu sněhu, mlha všude dokreslí pohádkovou atmosféru… má to prostě něco do sebe! Zopakuju, že po celou zimu vždycky myslete na základní věci: placatka, kožíšek, merino ponožky, palčáky a řetězy do auta. Fotky jsou ze zimní svatby Terky a Jendy kousek za Brnem.

V únoru jsem taky natáčel svatbu Bety a Ondry, takže kdybyste chtěli, mrkněte na video na moji stránce Perky Pug Weddings. Točení svateb je můj obří koníček, takže nemusím vždycky jen fotit.

Březen

Ten se moc neliší od února (a tak plus mínus od října/listopadu). Čekat se dá cokoliv od sněhu po jaro, světla bude cca 12 hodin (je to konec zimního času, ale už není tma jak v zimě). Dá se to ale vyřešit tak, jak to vidíte na fotkách. Elegantně v centru na kávičce, třeba ve slavných (a moc krásných) brněnských vilách. Na fotkách je konkrétně svatba Lenky a Bolka ve vile Stiassni.

Duben

A máme tu aprílové počasí. Stejně jako může být skoro léto (to jsem vždycky zažil já), může se najednou rozpršet nebo klidně i sněžit. Jistí to party stan nebo penzion s pořádnou terasou (co jde otevřít do zahrady nebo zavřít a pak si přitopíte). Je to měsíc, kdy už kvetou okraje luk, ale stromy ještě moc ne. Z dubna mám jen dvě tajné svatby, u kterých nemůžu dát nikam fotky, ale můžete se mrknout na video Pavlínky a Sama, co jsem natočil.

Květen

Moc krásný měsíc! Všechno kvete, sluníčko vydrží na obloze přes 15 hodin, je krásně měkké a odpoledne zapadá pěkně pomalu. Ideální varianta na zahrádku hezky s drinkem a grilovačkou v jednom. Pozdě večer možná přijde lehký mrazík, ale nic, co byste nevyřešili dekou pro nejzmrzlejší družičky (anebo jim někdo půjčí sako). Stejně jako může přijít menší ochlazení, může se na teploměru objevit i náznak léta.

Fotky jsou ze svatby Lenky a Ladi, na kterou strašně rád vzpomínám a prošli jsme ten den Jurkovičovu vilu, zahradu vily Tugendhat a skončili v úplně boží kavárně Era.

V roce 2019 jsem v květnu fotil svatbu Nikolky a Kuby.

Červen

Meruňky padají rovnou do pusy, v noci se dá skákat do bazénu, tenhle měsíc je prostě akorát. Když se začne smrákat, stačí jen lehký šátek přes ramena a můžete dál tančit na zahradě. Stejně jako v červenci máte skoro 16 hodin světla, takže i na párty na sebe krásně uvidíte a žárovičky stačí pořešit třeba až na 22 hodin večer.

Stejně jako září je tenhle měsíc vždycky plný jako první a je lepší základní věci (místo, fotograf) zařídit i rok dopředu, takže na to pozor. Fotky jsou ze svatby Kristýnky a Adama z meruňkového sadu u Dolních Kounic.

Červenec

Krásný měsíc, léto je v plném proudu, světla je v průměru 16 hodin denně (východ v 5 a západ ve 21 hodin) a párty tudíž může jet do aleluja. Menší svatby to klidně můžou spojit rovnou s dovolenou/líbánkami: novomanželé mi takhle po obědě sedli do auta a jeli na 5 dní do Chorvatska – ideálka. Fotky jsem vybral z boží svatby Evči a Jendy v Dalešickém pivovaru.

Srpen

V srpnu bude hodně teplo, takže párty venku můžete protáhnout klidně až do půlnoci (a stačí k tomu maximálně šátek přes ramena). Světlo zapadá po osmé a vychází před šestou, takže máte víc jak 14 hodin světla. Přes poledne ale počítejte s tím, že je lepší se schovat. Když je svatba třeba na hotelu nebo ve vinařství, kde je vydlážděný dvorek a světlé stěny (a málo stromů a trávy), teplo vám bude fakt hodně a navíc se světlo bude odrážet do očí. Taková siesta v Itálii nebo Španělsku se dělá přesně kvůli tomu.

Na srpen doporučuju třeba svatbu ve stodole, u lesa, nebo někde u rybníčku (prostě všude, kde se půjde schovat). Jeden víkend v Brně na konci srpna jsme ale kdysi měli 21 stupňů a bylo to moc příjemný. V srpnu měli svatbu třeba Bianca a Káša (takzvaná legenda mezi svatbama).

Září

Jedna ze skvělých variant! Bohužel o tom ví víc lidí, tudíž se zamlouvají místa a fotografové jako první právě na tenhle měsíc. Kdybyste měli svatbu v tomhle měsíci, je lepší ji pro jistotu řešit rok a víc dopředu. Ke konci září na svatbách začínají padat první listy ze stromů. Světla je pořád spousta, ale den se oproti srpnu trochu zkrátí.

Slunce v září zapadá kolem 19 hodin. Stejně jako v srpnu se hodí jako úkryt stromy, paravany nebo zastřené terasy (ale odpoledne to už bude o něco snesitělnější). Všechno ovoce zraje plus mínus v tenhle měsíc, takže když budete mít svatbu někde v sadu, můžete ujídat ze stromů.

Říjen

Právě na říjnovou svatbu mi přišel na svatební webu odkaz na in-pocasi.cz. Stálo v něm: „28. října byla za posledních 20 let průměrná teplota 12 stupňů, připravte si proto na venkovní obřad svetříky a kabáty, nejlépe i rukavice.“ Napiště to na svatební web nebo svatebčanům do mailu a bude to v pohodě.

Bude mlha, bude možná i mrholit, bude trochu zima (nic, co by se nedalo vyřešit správným oblečením), ale všichni dodavatelé budou mít volno. Navíc je atmosféra správně tajuplná a svatbu tenhle měsíc nemá jen tak někdo. Světla bude celkem kolem 11 hodin a západ čekejte kolem 18. hodiny.

Z října mám jen starší videa, ale Víťa v roce 2018 fotil skvělou svatbu na Bořím dvoře.

Listopad

Mlha, horší počasí, déšť, na horách nejspíš sníh. Bude plískanice, ale před ní se narozdíl od vedra docela schováte. Jelikož jsem spíš zimní člověk (na dovolenou jezdím na sever), úplně chápu lidi, co ji mají raději chládek než 35 stupňů ve stínu. Všichni mají volno, na chalupách je všechno mimo sezónu, takže se dá všechno zorganizovat celkem rychle.

Prosinec

A jsme u prosince a ten je vlastně jako leden nebo únor. Jen jsou k tomu navíc Vánoce ♥ a třeba takovou svatbu na Silvestra bych si střihnul jako video nebo fotky úplně hned.

P.S.

K tomuhle článku mě inspiroval můj kamarád Víťa Malina malinaphoto.cz, co skvěle bloguje strašně dlouho. Tak běžte, píše třeba o tom, jak zvládnou svatbu, když je vedro, nebo když se ochladí. Vzpomínáte, jak jsem v článku několikrát psal o videu? To totiž jezdíme spolu a já natáčím jako Perky Pug Weddings.

Jezdíme jako taková foto & video dvojka a nevadí nám špatný počasí, ani zima, ani chodit tři dny v kuse po horách. Vidíme se na svatbě!

další příspěvky: