Jak fotit svatby: 3 tipy, co na internetu nenajdete

 
P & M ♥.jpg
 

Představte se: čím dřív, tím líp

Osobně jezdím na svatby už od rána a fotím je do večera. Výjimku dělám jenom ve všední dny, například:

  • když je čtvrteční svatba od 10 do 15 hodin, nevěsta s ženichem hned potom jedou na svatební cestu, ale chtěli hezký fotky – já budu odpočatej na sobotu a čtvrtek je pro mě vlastně takový hezký odpoledne s foťákem

  • obřady ve všední dny na úřadě – a o měsíc později svatba s kamarády (děje se to čím dál častěji, případně se ještě dělá malá svatba s rodinou a potom velká párty s kamarády) – výhoda toho je, že novomanžele fotím vlastně 2x a při té první menší variantě se skvěle seznámíme a pokecáme si

Sobotní svatby fotím od rána do večera. Ne proto, abych měl co nejvíc hodin a tím pádem i co největší honorář, ale proto, abych byl na místě co nejdřív a stihl se seznámit. Když se vám stane, že se maminka nevěsty ptá “kdo vlastně jste” v 15 hodin, hodinu po obřadu, a jestli jí vůbec pošlete fotky (proto pro jistotu fotila celou dobu na mobil), není to úplně OK. Stalo se mi to ve chvíli, kdy jsem kývnul na příjezd těsně před obřadem, protože to přece stačí. Může se taky stát, že se vás česká babička nevěsty (na česko-anglické svatbě) zeptá, jestli jste vlastně z Česka. A zeptá se až odpoledne.

Buďte na místě brzo, představte se včas.

Nechte se představit

Lepší varianta je nechat se představit. Zaúkolujte svatebčany, ať vyrobí cedulku, že tam jste, kdo jste, a že fotíte. Nikdo se nesmí bát říct vám o fotku – možná to je přehnaný, ale hlavně ať o vás lidi ví. Z vaší strany nemáte šanci se představit 100 lidem za hodinu během dopoledne. Když to vezmete ze strany hostů, nemůžete vědět, že ten pán s foťákem je oficiální fotograf – foťák má dneska na svatbě kde kdo. A když strýček neví, že tu někdo fotí, vytáhne kompakt, co mu neostří proti světlu a už to jede. Mobily a kompakty svatebních hostů by byly na další článek, ale aspoň se nikdo nevymluví, že o vás nevěděl (a musel ty fotky jistit).

Nechte se vyhlásti jako fotograf a bude o vás vědět maminka, babička a všichni ostatní.

 
Zimní archiveček ♥ T & J.jpg
 

Obřad ráno, v poledne, večer?

Na internetu se dočtete, že obřad je nejlepší odpoledne, protože je krásný sluníčko, párovky jsou taky nejlepší odpoledne, protože je taky krásný sluníčko. Vy jako fotograf to můžete zkusit a trochu tímhle směrem upravit harmonogram.
Harmonogram má ale někdy vazby a zákonitosti, o kterých se prostě nedozvíte. Někdo jede zdaleka, nevěsta nechce půl dne strávit bez hostů…

Připravte se na všechny možnosti, mějte natrénováno. Není pravda, že nejde fotit v poledne (záleží na měsíci, kdy fotíte) a naopak odpoledne podle rad na Instagramu už fotil každej a všechno vypadá stejně. Pro představu, Nikolka & Kuba měli focení kolem 13-14 hodin odpoledne.

Pořiďte si profi techniku anebo využijte rental

Tahle část je hlavně pro fotografy. Hodně se setkávám s tím, že se fotí na techniku, co není profesionální (když třeba točím videa). Shazuje vás to. Pak se nedivte, že svatebčani o to raději vytáhnou mobil. Děje se to i ve skupinách na Facebooku: chtěl bych fotit svatby, poraďte… – odpověď není “něco univerzálního”, “něco do začátku”. Pokazíte tím svatebčanům fotky a bude to k ničemu.

Tipy na kvalitní výbavu na svatby do začátku

Jako dobrej základ vidím Nikon D750 + 35mm + 50mm. U svého nejoblíbenějšího objektivu berte světelnost 1.4 (někdo má raději 50mm, někdo 28mm, někdo 35mm – pokud umíte a víte, co děláte, je to ve výsledku jedno). Rozdíl v kvalitě mezi světelností 1.4 a 1.8 je doopravdy znát a těch pár tisíc navíc není moc.

Paměťové karty berte dražší (SanDisk PRO například), investice se vrátí během pár týdnů. V těle foťáku zapisujte v režimu záloha na dvě karty (což jde jen na profi těla). Zakázku za hromadu peněz nemůžete nechat ležet na kartě za tisíc korun bez zálohování.

Když budete fotit na kvalitní techniku, vrátí se vám to a budete mít hezký portfolio hned od začátku. Když budete fotit na foťák, co bude pomalu ostřit a nebude se vám s tím pracovat dobře, nestihnete některý fotky nebo budou nekvalitní. Do techniky musíte investovat a počítat s návratností. Jestli budete čekat, až našetříte na správnou techniku, ujede vám vlak. Nafotí to mezitím někdo, kdo tu techniku už má: a je jedno, jestli funguje jako fotograf 5 let a našetřil si, anebo fotí teprve rok, ale to správný vybavení má u sebe.

Pokud fotíte pár svateb ročně a foťáky by se vám nezaplatily, znovu platí: je lepší si techniku půjčit v rentalu. Pokud teda budete vědět, co děláte. Techniku je potřeba pořádně zkoušet a trénovat s ní ještě před důležitým focením!

Kupte si kvalitní batoh na techniku

Já mám batoh LowePro ProTactic BP 450 AW (určitě o něm napíšu brzo článek), někdo má radši Peak Design. Jasně, jsou to batohy přes 7 tisíc, ale vyplatí se to. Pro převoz autem používám kufry na techniku z Bauhausu. Nakupte kvalitní věci na přenos techniky.

Budete hodně přejíždět, budete to přenášet. A nechcete nic rozbít. V batohu můžete mít jednoduše přes 100 tisíc Kč a nestojí to za to. Dražší batohy mají taky super polstrování, takže vám poděkuje nejen technika, ale i záda.

Další 3 tipy napíšu brzo – bude se týkat svatebních smluv (který se hoděj, i když je vlastně vůbec nepotřebujete), nástrojů pro podnikání, co používám a o poslední tip bude o zálohování fotek. A možná někdy přijde i na kit list, objektivy, batohy a další.